המצפה התת ימי באילת

על הכביש שמחבר את העיר אילת עם מעבר הגבול לטאבה שבסיני, נמצאת אחת האטרקציות המוכרות ביותר בעיר אילת, כזו שמזוהה אתה עד כדי כך שכאשר נאמר למישהו המצפה התת ימי, ישר יקפוץ לו לראש המבנה הלבן דמוי המגדלור שעל החוף הדרומי בעיר הנופש. מי שהקימו את המצפה התת ימי באילת הם מוריס קהאן והביולוג הימי דוד פרידמן אי שם בשנת 1975. כאשר הוקם, היה המצפה התת ימי באילת לראשון מסוגו בעולם כולו, דבר שעורר הדים בכל העולם. המצפה, בנוי ממבנה השקוע 12 מטר לעומקו של ים סוף, ובו ניתן לצפות בדגים השונים כאשר בין היתר בשמורה של המצפה התת ימי חיים כרישים, צבי ים, חתולי ים ועוד מגוון דגים נדירים ומרהיבים ביופיים.

במתחם של המצפה התת ימי באילת פועל מרכז מבקרים עם מרכז מסחרי גדול, אשר בין היתר ניתן למצוא בו מסעדות רבות ובתי קפה כמו גם חנויות מזכרות. בנוסף לצפייה בדגים השונים בשטח המצפה, ניתן לרכוש כרטיס להפלגה בספינת זכוכית היוצאת משטח המצפה, אשר לה קומה מתחת לפני הים, עשויה זכוכית, שבה ניתן לצפות בדגים השונים במהלך ההפלגה.

המבנה הייחודי של המצפה התת ימי הוא יוצא דופן ומוכר לכל וכבר מהנחיתה בנמל התעופה של העיר הדרומית ניתן לזהותו בקלות מהאוויר. המבנה הייחודי נבנה כאמור מחוץ למים על מנת שלא לפגוע במרקם העדין של החיים מתחת למים במפרץ אילת, שנחשבים לייחודיים ביותר. לאחר סיום הבנייה שלו הושט המבנה למקום בו הוא מונח היום ובאמצעות שלשאלות שחוברו אליו, המבנה מחובר לקרקע באמצעות כלונסאות. מצפים תת ימיים נוספים כמו זה ניתן למצוא בפלמה דה מיורקה, פרת’ והוואי.